Újonnan vásárolt szőnyegeinkből pár hónapig kissé hullhatnak a szálak! Ez természetes jelenség, ne ijedjünk meg. A szőnyegeknek kell egy kis idő, amíg a szálai tömörülnek, egységessé válnak. Ez idő alatt lehetőleg ne porszívózzuk, hanem csak óvatosan söpörjük fel őket.
A szőnyegeinket csak ritkán és minden esetben a hátoldalán poroljuk, mert így elkerülhető a szálak sérülése. Amennyiben mégis „szükséges” a színén porolni, úgy azt nagyon óvatosan tegyük, majd óvatosan egy puha kefével keféljük ki.
Szőnyegeinket (beleértve a kisebbeket is) ne tisztítsuk rázással, mert roncsolhatja a szálakat, és megnyújthatja a széleit is.
Eredeti színük megőrzéséhez a megfelelő portalanítás és/vagy folttisztítás mellett időközönként érdemes száraz folttisztító habbal is átkefélni szőnyegeinket.
Az értékes és különösen a nagyméretű szőnyegek kitisztítását célszerűbb szakemberre bízni, aki nálunk sokkal jobban ismeri a különféle anyagok tisztítási lehetőségeit, és erre garanciát is vállal. Igaz nem olcsó megoldás, de kényelmes és biztonságos is, és egy értékes szőnyeg megérdemli az effajta alapos megújulást.
Lakásunkban a legnagyobb felületet beborító összefüggő kárpit. Mivel nem mozdítható, így tisztításakor nagyon fontos a megelőzés, és a szennyeződés gyors kezelése.
Minél hamarabb kezeljük a felületet, annál biztosabb a folteltávolítás. Semmiféleképpen ne hagyjuk a szennyeződést beszáradni.
A szennyeződés kezelésekor fontos, hogy ne kezdjük el azonnal dörzsölni a piszkos felületet, hanem óvatosan próbáljuk meg felitatni a szennyeződés nagy részét, ezzel elkerülve annak beivódását a szálakba.
A szőnyegtisztítószereket lehetőleg apró, nem látható helyen érdemes használat előtt kipróbálni, nem okoz-e szőnyegünk színében károsodást.
A nagyméretű szőnyegek tisztítását célszerűbb speciális szőnyegtisztító géppel elvégezni. Ezeket kölcsönözni lehet, ahol a típusnak megfelelő tisztítószert is mellékelik hozzá.
A laminált padlókat igen egyszerű tisztítani, és ápolásuk sem különösebben nehéz feladat, mivel a felületén nem tapad meg a szennyeződés.
Mindennapos tisztításhoz elegendő a felületét egy puha tiszta ronggyal áttörölni.
A foltokat, illetve szennyezett részeket természetesen nedves ronggyal is át kell törölni. Ügyeljünk arra, hogy a tisztítószert ne a felületre, hanem a törlőkendőre tegyük, így a tisztítószer hatásfoka sokkal nagyobb lesz, mert nem viszünk fel felesleges tisztítószert a felületre.
Alkalmanként felmoshatjuk a teljes felületet, kifejezetten laminált lapokhoz kifejlesztett tisztítószert használva, ám vigyázzunk a víz mennyiségével, hogy ne áztassuk a felületet, mert az illesztések között beszivároghat a víz, ami a laminált padló károsodásához vezethet.
A megfelelő padlóápoló szer rendszeres használata védőréteget képez a laminált lap felületén, amely nemcsak védi a felületet, hanem a későbbi tisztítást is megkönnyíti.
Tisztítása a lehető legegyszerűbb. Felületének felsöprése vagy felporszívózása után tisztítószeres meleg vízzel mossuk fel. Nem igényel különösebb törődést.
Azonban a gyakori takarítás ellenére is Ebben az esetben az elszíneződött felületet nagyon folyékony alaposan át, majd meleg vízzel elszíneződhet. Kíméletes súrolókrémmel dörzsöljük, mossuk le
Amennyiben mattá válik a felülete, az erre a célra kifejlesztett speciális viaszos PVC polírozó szerek lehetnek nagy segítségünkre.
A készparketta száraz vagy alig nedves, legfeljebb ködnedves ruhával illetve erre a célra kifejlesztett padlóápoló szerekkel tisztítható, de használata során óvni kell a nedvességtől.
Vízben nem oldódó szennyeződést azonnal, oldószerével (kivéve az erősen maró anyagokat) lehet eltávolítani, de lehetőleg kerülni kell a vegyszeres tisztítást. Felmosni tilos!
A megkopott lakkréteg felújításakor a régi lakkot finom csiszolópapírral (P 120-P150) hosszirányban kell megcsiszolni. A képződött port a felületről gondosan el kell távolítani, ezután lehet lakkozni több rétegben. Az egyes rétegek felhordása között a felületet finom csiszolópapírral fel kell érdesíteni. A lakkozás előtt próbalakkozást kell végezni majd gondosan meg kell vizsgálni az új bevonat tapadását, elszíneződését és a felület minőségét. Csak a próba megfelelősége esetén kezdjen neki a teljes után lakkozásnak.
Lakkvásárlás előtt kérjen információt szakembertől. (Ajánlott lakktípus: oldószeres parkettalakk). A lakkozás teljes körű felújításának szükségessége nagymértékben késleltethető megfelelő padlóápoló szerek rendszeres alkalmazásával.
Függöny/lakástextil:
Általában mosógépben moshatóak alacsony hőfokon. Célszerű „mosózsákban” tisztítani azokat, mert így kevésbé gyűrődnek meg mosás közben, főleg, ha szépen összehajtogatva helyezzük be a zsákba. Ha mosáskor az öblítőtartályba keményítőt teszünk, a függöny kevésbé lesz gyűrött.
Mosás után a függönyöket még nedvesen visszatehetjük, így az apró gyűrődéseket „kilógja magából”. Amennyiben mégis szeretnénk, langyos vasalóval kisimíthatjuk a felületét, azonban ezt még nedves állapotban tegyük. Különleges függönyök esetén száraz tisztító aeroszolt használhatunk házilag, de ezeknek a textíliáknak tisztítását érdemesebb szakemberre bízni.